هر گونه هزینه در خصوص فضاهای فرهنگی بهترین راهکار برای مقابله با آسیب­های اجتماعی است. به همین دلیل توسعه فضاهای فرهنگی مهمترین اولویت برای ارتقای سطح فرهنگی جامعه و در نتیجه ریشه کن کردن آفت­ها و آسیب­های اجتماعی محسوب می­شود. درواقع توسعه فضای فرهنگی شهر، یکی از ضرورت­های امروز است. باید با ایجاد فضای فرهنگی مناسب برای جوانان، زمینه ارتقای سطح فرهنگی جامعه و کاهش مشکلات اجتماعی را فراهم آوریم. چرا که فرهنگ بستر رشد و توسعه جامعه است.

باید به این نکته توجه داشت که فضاهای فرهنگی کشور توسط نهاد­های مختلفی از جمله سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ، شهرداری­ها ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان صدا و سیما و سایر نهادهای متولی امور فرهنگی مدیریت شده و امکانات فرهنگی به مردم شریف کشورمان ارائه می شود. لیکن این امور از نبود مدیریت واحد و تجمیع شده ، بی بهره اند و به همین دلیل هر چقدر هم در این زمینه تلاشی صورت می­گیرد ، چندان به چشم نمی­آید و همچنان شاهد این هستیم که فضایی که به یک مکان فرهنگی تبدیل شده ، بعد از مدتی با هزینه­ای مجدد به فضای فرهنگی دیگر یا سایر کاربری­ها تبدیل می­شوند و یا بدلیل نبود اعتبارات مستهلک شده و کارایی خود را از دست می­دهند. هرچند که استفاده از امکانات فرهنگی و یا ایجاد آن نیاز جامعه ماست اما برای ارتقای سطح فرهنگ ، نیازمندی مدیریت فرهنگی جامع­تری نیز هستیم.

بر اساس آمار­های ارائه شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرانه فضاهای فرهنگی در کشور به صورت میانگین 45 سانتی متر مربع است و این تنها 15 درصد از نیاز کشور به فضاهای فرهنگی است.

اگر بخواهیم با توجه به امکانات موجود در کشور ، بررسی اجمالی داشته باشیم ، می­بینم که نه تنها فضاهای فرهنگی در کشور ، به شکل مساوی توزیع نشده ، بلکه در برخی از نقاط کشور، شاهد کمبود و در برخی از مناطق ، شاهد حجم بسیاری از امکانات فرهنگی هستیم . آمار چه می گوید؟

در نمودار­های ذیل وضعیت مراکز فرهنگی (در حال بهره­برداری) تحت پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از نظر سرانه زیر­بنا، سرانه صندلی و سرانه وسعت زمین مراکز فرهنگی و هنری تحت پوشش، به تفکیک استان­ها جهت مقایسه و جمع بندی­ نهایی در کنار یکدیگر قرار داده شده است.

      به نقل از معاون محترم توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کل مراکز فرهنگی و هنری کشور شامل ۴۶۱ مرکز با زیر بنایی یک میلیون و ۴۲۰ هزار و ۱۸۵ متر مربع فعال است. البته ۴۶ پروژه فعال، ۱۴ پروژه غیر فعال در سطح ملی و ۲۲۳ پروژه استانی مربوط مراکز فرهنگی در حال ساخت در استان­ها با زیر بنایی ۴۳۱ هزار و ۶۳ متر مربع با میانگین پیشرفت ۳۱ درصد در حال ساخت است.

      بسیاری از شهر­ها و شهرستان­ها در سراسر کشور ، با کمبود امکانات فرهنگی مواجهند. این کمبود در شهر­ها و شهرستان­ها، با توجه به شرایط هر استان­، شدت و ضعف دارد. مثلا استان اصفهان به عنوان یکی از شهرهای بزرگ با سابقه تاریخی و آثار باستانی و پیشینه فرهنگی، از توزیع نامناسب فضاهای فرهنگی بی نصیب نبوده است .

همانطور که اشاره شد سرانه­های ارائه شده صرفا فضاهای تحت پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می­باشد و به دلیل عدم ارائه آمار مشخص توسط سایر نهاد­های فرهنگی امکان جمع بندی نهایی و ارائه سرانه­های دقیق برای اینجانب فراهم نشده است.

 

کتاب های معتبر علمی در خصوص طراحی فضاهای فرهنگی

IMAGE کتاب طراحی فضای فرهنگی در ایران و جهان
عنوان:  طراحی فضاهای فرهنگی در ایران و جهان (اصول و مبانی معماری و طراحی داخلی)...
ادامه مطلب ...

این سایت طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران ، قوانین جرایم اینترنتی و مجموعه قوانین و مقررات تجارت الکترونیک فعالیت میکند.

خدمات و محتوای عرضه شده توسط این سایت جهت استفاده در این سایت تولید میشوند. هرگونه سو استفاده از اطلاعات ، متن ها ، طرح ها ، عکس ها و ...

از این سایت پیگرد قانونی دارد و هیچ فرد حقیقی یا حقوقی اجازه سوء استفاده از مطالب این سایت را ندارد.